INFORMACJE
Prawo pracy / System ubezpieczeń społecznych
Podstawowe obowiązki pracodawcy
Podstawowe obowiązki Pracodawcy w związku z zatrudnieniem pracownika wynikają z art. 22 Kodeksu Pracy:
Przez nawiązanie stosunku pracy pracownik zobowiązuje się do wykonywania pracy określonego rodzaju na rzecz pracodawcy i pod jego kierownictwem oraz w miejscu i czasie wyznaczonym przez pracodawcę, a pracodawca – do zatrudniania pracownika za wynagrodzeniem.
Zatrudnienie w warunkach określonych w § 1 jest zatrudnieniem na podstawie stosunku pracy, bez względu na nazwę zawartej przez strony umowy.
Nie jest dopuszczalne zastąpienie umowy o pracę umową cywilnoprawną przy zachowaniu warunków wykonywania pracy, określonych w § 1.
Umowa o pracę powinna zostać zawarta w formie pisemnej.
Treść umowy o pracę:
Jeśli forma pisemna nie została zachowana – przed dopuszczeniem do pracy pracodawca powinien potwierdzić pracownikowi na piśmie ustalenia co do stron umowy, rodzaju oraz jej warunków.
Pracodawca, nie później niż 7 dni od dnia zawarcia umowy o pracę powinien pisemnie poinformować pracownika o:
1) obowiązującej pracownika dobowej i tygodniowej normie czasu pracy,
2) częstotliwości wypłat wynagrodzenia za pracę,
3) wymiarze przysługującego pracownikowi urlopu wypoczynkowego,
4) obowiązującej pracownika długości okresu wypowiedzenia umowy o pracę,
5) układzie zbiorowym pracy, którym pracownik jest objęty,
a jeżeli pracodawca nie ma obowiązku ustalenia regulaminu pracy – dodatkowo o porze nocnej, miejscu, terminie i czasie wypłaty wynagrodzenia oraz przyjętym sposobie potwierdzania przez pracowników przybycia i obecności w pracy oraz usprawiedliwiania nieobecności w pracy.
(zgodnie z art. 29 § 3 Kodeksu Pracy).
Usługę sporządzenia umowy o pracę oraz informacji o warunkach zatrudnienia zgodnie z art. 29 Kodeksu Pracy możesz powierzyć naszym specjalistom: SKLEP
Pracodawca zobligowany do ustalenia regulaminu pracy powinien zapoznać pracownika z jego treścią przed rozpoczęciem przez niego pracy.
Art. 1043
§ 2. Pracodawca jest obowiązany zapoznać pracownika z treścią regulaminu pracy przed rozpoczęciem przez niego pracy.
§ 1. Regulamin pracy ustala organizację i porządek w procesie pracy oraz związane z tym prawa i obowiązki pracodawcy i pracowników.
§ 11. Pracodawca zatrudniający co najmniej 50 pracowników wprowadza regulamin pracy, chyba że w zakresie przewidzianym w § 1 obowiązują postanowienia układu zbiorowego pracy.
Udostępnienie pracownikowi informacji o przepisach dotyczących równego traktowania wynika z art. 94 Kodeksu Pracy:
Art. 941 Pracodawca udostępnia pracownikom tekst przepisów dotyczących równego traktowania w zatrudnieniu w formie pisemnej informacji rozpowszechnionej na terenie zakładu pracy lub zapewnia pracownikom dostęp do tych przepisów w inny sposób przyjęty u danego pracodawcy.
Pracodawca jest obowiązany w szczególności:
1) zaznajamiać pracowników podejmujących pracę z zakresem ich obowiązków, sposobem wykonywania pracy na wyznaczonych stanowiskach oraz ich podstawowymi uprawnieniami;
2) organizować pracę w sposób zapewniający pełne wykorzystanie czasu pracy, jak również osiąganie przez pracowników, przy wykorzystaniu ich uzdolnień i kwalifikacji, wysokiej wydajności i należytej jakości pracy;
2a) organizować pracę w sposób zapewniający zmniejszenie uciążliwości pracy, zwłaszcza pracy monotonnej i pracy w ustalonym z góry tempie;
2b) przeciwdziałać dyskryminacji w zatrudnieniu, w szczególności ze względu na płeć, wiek, niepełnosprawność, rasę, religię, narodowość, przekonania polityczne, przynależność związkową, pochodzenie etniczne, wyznanie, orientację seksualną, a także ze względu na zatrudnienie na czas określony lub nieokreślony albo w pełnym lub w niepełnym wymiarze czasu pracy;
3) (uchylony)
4) zapewniać bezpieczne i higieniczne warunki pracy oraz prowadzić systematyczne szkolenie pracowników w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy;
5) terminowo i prawidłowo wypłacać wynagrodzenie;
6) ułatwiać pracownikom podnoszenie kwalifikacji zawodowych;
7) stwarzać pracownikom podejmującym zatrudnienie po ukończeniu szkoły prowadzącej kształcenie zawodowe lub szkoły wyższej warunki sprzyjające przystosowaniu się do należytego wykonywania pracy;
8) zaspokajać w miarę posiadanych środków socjalne potrzeby pracowników;
9) stosować obiektywne i sprawiedliwe kryteria oceny pracowników oraz wyników ich pracy;
9a) prowadzić i przechowywać w postaci papierowej lub elektronicznej dokumentację w sprawach związanych ze stosunkiem pracy oraz akta osobowe pracowników (dokumentacja pracownicza);
9b) przechowywać dokumentację pracowniczą w sposób gwarantujący zachowanie jej poufności, integralności, kompletności oraz dostępności, w warunkach niegrożących uszkodzeniem lub zniszczeniem przez okres zatrudnienia, a także przez okres 10 lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym stosunek pracy uległ rozwiązaniu lub wygasł, chyba że odrębne przepisy przewidują dłuższy okres przechowywania dokumentacji pracowniczej;
10) wpływać na kształtowanie w zakładzie pracy zasad współżycia społecznego.
Pracodawca zobligowany jest do:
przeszkolenia pracownika w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy (art. 2373 § 2 Kodeksu Pracy) przed dopuszczeniem go do pracy
zaznajamiania pracownika z obowiązującymi przepisami i zasadami bezpieczeństwa i higieny pracy na stanowiskach pracy (art. 2374 § 1 Kodeksu Pracy)
skierowania pracownika na badania lekarskie wstępne (art. 229 § 1 Kodeksu Pracy)
poinformowania pracownika o ryzyku zawodowym, które wiąże się z wykonywaną pracą oraz o zasadach ochrony przed zagrożeniami (art. 226 Kodeksu Pracy)
PRAWO PRACY
Szczegółowo opisane podstawowe obowiązki pracodawcy w związku z zatrudnieniem pracownika w odniesieniu do przepisów Kodeksu Pracy.
Zachęcamy także do zapoznania się z zakresem obowiązków pracodawcy wykazanym na stronie Państwowej Inspekcji Pracy
Płatnik składek w ciągu 7 dni (Art. 36 § 4 Ustawy) od powstania obowiązku ubezpieczenia, w tym zatrudnienia nowych pracowników, zgłasza ten fakt do ZUS.
W przypadku pracownika na umowie o pracę jest to druk ZUS ZUA, natomiast przy zatrudnieniu osoby na zleceniu jest to:
druk ZUS ZUA – jeśli naliczane są wszystkie składki, ewentualnie poza ubezpieczeniem chorobowym, jak przy umowie o pracę;
druk ZUS ZZA – przy zatrudnieniu pracownika na zlecenie, który jest zatrudniony w innej firmie z wynagrodzeniem wyższym niż najniższe wynagrodzenie krajowe.
Pracodawca obowiązek rozliczania składek poprzez złożenie deklaracji ZUS DRA.
W przypadku, gdy przedsiębiorca zgłosił do ubezpieczenia pracowników, poza drukiem ZUS DRA do 15. dnia następnego miesiąca składa także raporty miesięczne:
ZUS RZA – za pracowników zgłoszonych jedynie do ubezpieczenia zdrowotnego,
ZUS RCA – za pracowników zgłoszonych do ubezpieczeń społecznych i ubezpieczenia zdrowotnego,
ZUS RSA – jeśli w miesiącu były wypłacone świadczenia lub wystąpiły przerwy w opłacaniu składek.
System Ubezpieczeń Społecznych, art. 46 §1:
Płatnik składek jest obowiązany według zasad wynikających
z przepisów ustawy obliczać, potrącać z dochodów ubezpieczonych, rozliczać oraz opłacać należne składki za każdy miesiąc kalendarzowy.
Pracodawca zobligowany jest do wyrejestrowania pracownika z ubezpieczeń społecznych, najpóźniej w terminie 7 dni od dnia zaistnienia tego faktu (Art. 36 Ustawy).
Zgłoszenie wyrejestrowania z ubezpieczeń społecznych pracownika (…) zawiera dodatkowo datę, tryb rozwiązania ostatniego stosunku pracy, podstawę prawną rozwiązania lub wygaśnięcia ostatniego stosunku pracy lub stosunku służbowego oraz informację, z czyjej inicjatywy stosunek pracy został rozwiązany.
SYSTEM UBEZPIECZEŃ SPOŁECZNYCH
Podstawowe obowiązki pracodawcy związane ze zgłoszeniem pracowników do ubezpieczeń społecznych.
OBOWIĄZKI PRACODAWCY WYNIKAJĄCE Z NAWIĄZANIA STOSUNKU PRACY PRZEDSTAWIAMY NA NASZYM BLOGU
O NAS
Jesteśmy liderem na rynku outsourcingu kadrowo-płacowego. Jesteśmy przekonani, że profesjonalizm wymaga specjalizacji. Naszą specjalizacją jest HR.
Wykorzystując kilkunastoletnie doświadczenie w dostarczaniu najwyższych standardów obsługi zapewniamy profesjonalną opiekę nad administracją kadrowo-płacową naszych Klientów.