KALKULATOR WYNAGRODZEŃ

lipiec 2022

Kalkulator wynagrodzeń - AKTUALNY OD 1 LIPCA 2022R.

UWZGLĘDNIA ZMIANY W POLSKIM ŁADZIE PRZYJĘTY PRZEZ RZĄD 22 KWIETNIA 2022R. 

- KWOTA WOLNA OD PODATKU 30.000 PLN -

- LIKWIDACJA ULGI DLA KLASY ŚREDNIEJ -

- PDOF 12% -

0 %
ZGODNOŚĆ Z AKTUALNYMI PRZEPISAMI

Kalkulator oparty na przepisach tzw. Polskiego Ładu, uwzględniający zmiany obowiązujące od lipca 2022r. Wskazuje porównanie zaliczki na podatek dochodowy 2022r. vs 2021r.

ikona blog

ZOSTAW ADRES E-MAIL A MY POWIADOMIMY CIĘ O ZMIANACH ORAZ AKTUALIZACJI KALKULATORA

F.A.Q.
NAJCZĘSTSZE PYTANIA

KALKULATOR WYNAGRODZEŃ - POLSKI ŁAD V 2.0

Tzw. „Polski Ład” wprowadził zmiany w sposobie kalkulacji wynagrodzenia. Ulga dla klasy średniej została wprowadzona w celu rekompensaty braku możliwości odliczenia części składki zdrowotnej przez podatników, których wynagrodzenie roczne mieściło się m. 68.412 PLN a 133.692 PLN.

Zmiany w systemie podatkowym w zakresie ulgi dla klasy średniej zostały negatywnie ocenione ze względu na liczne problemy, które powodowało ustalenie prawa do rozliczenia ulgi oraz na skomplikowaną formę jej kalkulacji. Obligatoryjne uwzględnienie ulgi w kalkulacji zaliczki miesięcznej na podatek dochodowy nakazywało stosowanie ulgi także w przypadku osób, które w rozliczeniu rocznym nie byli uprawnieni do zastosowania ulgi. W efekcie czego bardzo prawdopodobne byłoby powstanie niedopłaty podatku dochodowego, które rozliczone byłoby po zakończeniu roku podatkowego.

System podatkowy wprowadzony przez tzw. „Polski Ład” nie uwzględniał ponadto faktu, iż znaczna część podatników uzyskuje przychód z więcej niż jednego źródła. W dotychczasowym brzmieniu przepisów ulga podatkowa mogła być zastosowana tylko u jednego płatnika, dlatego pomimo pozytywnego lub neutralnego wpływu „Polskiego Ładu” na wynagrodzenia większość podatników – ów pozytywny lub neutralny skutek zmian dotyczył rocznego dochodu i często nie był widoczny w wynagrodzeniu miesięcznym.

* MOŻLIWOŚĆ PARAMETRYZACJI ULGI DLA KLASY ŚREDNIEJ POZWALA NA DOKONANIE PORÓWNANIA WYNAGRODZENIA NETTO M. KALKULACJĄ ZA OKRES OD 1.01.2022R. DO 30.06.2022R. ORAZ OD 01.07.2022R. PARAMETR TEN NIE WPŁYWA JEDNAK NA WYLICZENIE WYNAGRODZENIA ZA OKRES OD 1.07.2022R. ZE WZGLĘDU NA LIKWIDACJĘ ULGI DLA KLASY ŚREDNIEJ.

Zmiany w systemie podatkowym dotyczą między innymi wysokości procentowej stawki podatku PIT. Likwidacja możliwości odliczenia części składki zdrowotnej od podatku dochodowego a także likwidacja ulgi dla klasy średniej zostają zastąpione zmianą wysokości stawki podatku. Od lipca 2022r. obowiązywać ma stawka 12% (przypominamy, że wcześniej stosowana stawka w pierwszym progu podatkowym wynosiła 17%).

Wysokość kwoty wolnej od podatku (30.000 PLN) oraz zmiana stawki podatku (12%) determinują wysokość ulgi podatkowej, która w rozliczeniu rocznym wynosi 3.600 PLN (12% z 30.000 PLN).

Osoby które osiągają dochody z kilku źródeł – np. kilku umów o pracę, umowy o pracę i dwóch umów zlecania, albo łączą pracę z emeryturą będą mogli upoważnić maksymalnie 3 płatników (pracodawców, zleceniodawców, ZUS) do zmniejszania zaliczek na podatek dochodowy.

Kwota zmniejszająca podatek wyniesie:

  • 300 PLN w przypadku gdy wynagrodzenie wypłacane jest przez jednego płatnika,
  • 150 PLN w przypadku gdy podatnik wnioskuje o uwzględnienie ulgi u dwóch płatników,
  • 100 PLN w przypadku gdy podatnik wnioskuje o zastosowanie ulgi u 3 płatników.

Zmiana ta pozwoli na optymalne skorzystanie z ulgi podatkowej już w momencie naliczania zaliczek miesięcznych na podatek dochodowy. Jest to wyjście na przeciw oczekiwaniom tych podatników, którzy mimo otrzymywaniu wynagrodzenia z kilku źródeł dotychczas mogli stosować ulgę podatkową tylko u jednego pracodawcy/zleceniodawcy lub w ZUS.

UWAGA: MOŻLIWOŚĆ ZASTOSOWANIA ULGI U KILKU PŁATNIKÓW PLANOWO OBOWIĄZYWAĆ BĘDZIE OD POCZĄTKU 2023R.

ZMIANA W ZAKRESIE KOSZTÓW UZYSKANIA PRZYCHODU

ARTYKUŁ DOTYCZĄCY ZMIAN W POLSKIM ŁADZIE

O NAS

Jesteśmy liderem na rynku outsourcingu kadrowo-płacowego. Jesteśmy przekonani, że profesjonalizm wymaga specjalizacji. Naszą specjalizacją jest HR.

Wykorzystując kilkunastoletnie doświadczenie w dostarczaniu najwyższych standardów obsługi zapewniamy profesjonalną opiekę nad administracją kadrowo-płacową naszych Klientów.

KONTAKT

41-922 RADZIONKÓW, KUŻAJA 6

696-180-372

NIP: 627-253-65-51

ADRES

KOMPLEKSOWE USŁUGI KADROWO-PŁACOWE

41-922 RADZIONKÓW, KUŻAJA 6

NIP: 627-253-65-51

tel.: 696-180-372