Zmiany czasu z letniego na zimowy dokonuje się jesienią każdego roku w naszym kraju w ostatnią niedzielę października.
W 2022 r. zmiana czasu na zimowy będzie miała miejsce 30 października. Zmiany czasu dokonuje się w nocy z soboty 29 października na niedzielę 30 października. Zmiana czasu polega na przestawieniu zegarków w nocy z godziny 3:00 na godzinę 2:00.
Zgodnie z § 2 ust. 1 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów w sprawie wprowadzenia i odwołania czasu letniego środkowoeuropejskiego w latach 2022-2026 odwołanie czasu letniego środkowoeuropejskiego w 2022 r. następuje dnia 30 października o godzinie 3 minut 00 czasu letniego środkowoeuropejskiego.
ust. 2. Odwołanie czasu letniego środkowoeuropejskiego polega na zmianie wskazań zegarów z godziny 3 minut 00 tego czasu na godzinę 2 minut 00, która będzie godziną początkową czasu środkowoeuropejskiego.
ust. 3. Czas od godziny 2 minut 00 do godziny 3 minut 00 czasu środkowoeuropejskiego będzie się oznaczać dodatkową literą „a” (godzina 2a minut 01 do godziny 3a minut 00), po czym nastąpi godzina 3 minut 01 czasu środkowoeuropejskiego.”
ZMIANA CZASU A PRAWO PRACY
Przepisy prawa nie opisują wprost sytuacji związanej ze zmianą czasu pracy. Rozważania na temat tego w jaki sposób rozliczyć czas pracy pracownika pracującego na zmianie nocnej w dniu 29 października 2022r. opierają się więc na ogólnych zasadach oraz przepisach Kodeksu Pracy. Zgodnie z art. 80 Kodeksu Pracy – wynagrodzenie przysługuje za pracę wykonaną. Jeśli w związku ze zmianą czasu pracy pracownik wykonuje pracę o 1 godzinę dłużej to dodatkowy czas pracy należy mu zrekompensować.
Za pracę wykonywaną w godzinach nadliczbowych pracownikowi można udzielić czasu wolnego. Jego wymiar uzależniony jest od tego, która strona stosunku pracy jest inicjatorem rekompensaty w postaci czasu wolnego:
- jeśli wniosek o udzielenie czasu wolnego złożył pracownik czas wolny udzielany jest w proporcji 1:1 w stosunku do liczby godzin nadliczbowych,
- jeśli udzielenie czasu wolnego następuje z inicjatywy pracodawcy, bez wniosku pracownika, czas wolny udzielany jest w proporcji 1,5:1 tj. za każdą przepracowaną godzinę nadliczbową należy pracownikowi udzielić czasu wolnego w ilości 1,5h.
W sytuacji gdy praca w godzinach nadliczbowych nie zostanie zrekompensowana czasem wolnym – pracownikowi należy wypłacić wynagrodzenie wraz z dodatkiem. W przypadku pracy nadliczbowej powstałej w porze nocnej pracownikowi należy wypłacić dodatek wynoszący 100% stawki godzinowej obowiązującej w danym okresie rozliczeniowym. Ponadto za pracę wykonywaną w porze nocnej pracownikowi przysługuje dodatek w wysokości 20% stawki godzinowej minimalnego wynagrodzenia za pracę.
PRZYKŁAD
W zakładzie pracy wyznaczona została pora nocna w godzinach od 21:00 do 5:00. Zgodnie z zaplanowanym harmonogramem pracownik w dniu 29 października pracownik wykonywał pracę w godzinach od 22:00 do 6:00, w tym podwójnie w godzinach od 2:00 do 3:00. W związku z pracą nadliczbową w ilości 1 godziny pracownikowi przysługuje dodatek do wynagrodzenia w wysokości 50% (przyp.: praca nadliczbowa miała miejsce po przekroczeniu normy dobowej, tj. między godziną 5:00 a 6:00). Pracownikowi przysługuje także dodatek do pracy w porze nocnej za 8 godzin pracy.
O zasadach wyliczenia wynagrodzenia za pracę nadliczbową napisaliśmy tutaj
Podstawa prawna:
Rozporządzenie Prezesa Rady Ministrów z dnia 4 marca 2022 r. w sprawie wprowadzenia i odwołania czasu letniego środkowoeuropejskiego w latach 2022-2026.
Ustawa z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy.