ROZLICZENIE ROCZNE PODATKU DOCHODOWEGO 2023

You are currently viewing ROZLICZENIE ROCZNE PODATKU DOCHODOWEGO 2023

Tzw. “Nowy Ład” ujednolicił terminy składania deklaracji podatkowych. Od 2023 r. wszystkie deklaracje, w tym PIT-28 składamy do końca kwietnia (30.04.2024r. – wtorek). W zależności od źródła dochodów oraz wybranej formy opodatkowania, należy złożyć odpowiedni formularz podatkowy, aby rozliczyć się z urzędem skarbowym. Podatnicy najczęściej rozliczają się na druku PIT-37 (dotycz między innymi dochodów z tytułu o pracę, umowę zlecenie, o dzieło) lub PIT-36, który najczęściej dotyczy osób rozliczających przychód z działalności gospodarczej. Przedsiębiorcy rozliczający podatek na podstawie ryczałtu od przychodu ewidencjonowanego składają deklarację PIT-28, opodatkowujący przychodu liniowo składają deklarację PIT-36L  lub PIT-38 to deklaracja dotycząca rozliczenia dochodów kapitałowych.

Twój e-PIT

Twój e-PIT to automatycznie przygotowane i udostępnione przez Krajową Administrację Skarbową roczne zeznanie podatkowe osób fizycznych. W Twój e-PIT dla osób spełniających warunki udostępnione zostanie oświadczenie PIT-OP oraz informacja PIT-DZ o danych dzieci uprawniających do ulgi dla rodzin 4+.

Ulgi, odliczenia i dodatkowe informacje które wprowadzisz, automatycznie przeniosą się do załączników. Aby rozliczyć swój podatek nie musisz wypełniać dodatkowych wniosków.

Usługa Twój e-PIT jest dostępna przez cały rok w serwisie e-Urząd Skarbowy na stronie e-Urzędu Skarbowego

Od 15 lutego 2024 r. na podatników czekają zeznania za 2023 rok przygotowane i wysłane drogą elektroniczną przez płatników oraz oświadczenie PIT-OP oraz informacja PIT-DZ.

KOGO DOTYCZY USŁUGA TWÓJ e-PIT?

W rozliczeniu rocznym za 2023 r. z usługi Twój e-PIT mogą skorzystać podatnicy, którzy rozliczają się na formularzu PIT-37 lub PIT-38 (z umów o pracę, zlecenie, dzieło lub z przychodów kapitałowych) oraz osoby fizyczne, osiągające przychody z najmu, działalności gospodarczej lub działy specjalne produkcji rolnej, rozliczające się na formularzach PIT-28, PIT-36 oraz PIT-36L.

Dostęp do usługi Twój e-PIT możliwy jest przez serwis e-Urząd Skarbowy.

Do serwisu e-Urząd Skarbowy, z którego dostępna jest usługa Twój e-PIT można się zalogować na dwa sposoby:

  • Profilem Zaufanym (PZ), aplikacją mObywatel, e-Dowodem lub poprzez bankowość elektroniczną,
  • danymi podatkowymi.

Jeśli interesuje Cię odpowiedź na pytanie dotyczące usługi e-PIT – zajrzyj na stronę:

Pytania i odpowiedzi Twój e-PIT (podatki.gov.pl)

Dodaj komentarz