WYNAGRODZENIE ZA OKRES ZWOLNIENIA W ZWIĄZKU Z POWODZIĄ

You are currently viewing WYNAGRODZENIE ZA OKRES ZWOLNIENIA W ZWIĄZKU Z POWODZIĄ

Brak możliwości świadczenia pracy w związku z powodzią jest podstawą do usprawiedliwienia nieobecności w pracy, za którą pracownik zachowuje prawo do wynagrodzenia. W jaki sposób ustalić kwotę wynagrodzenia przysługującego pracownikowi, którego nieobecność w pracy została usprawiedliwiona w ten sposób? Przyjrzymy się temu w dniu dzisiejszym.

“USTAWA O SKUTKACH POWODZI” – NAJWAŻNIEJSZE PRZEPISY

Usprawiedliwienie nieobecności pracownika, który nie mógł świadczyć pracy w związku z powodzią wynika z art. 8 ust. 1 “Ustawy o skutkach powodzi”:

Faktyczna niemożność świadczenia pracy w związku z powodzią stanowi podstawę usprawiedliwienia nieobecności pracownika w pracy. (art. 8  ust. 1 Ustawy z dnia 16 września 2011r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z usuwaniem skutków powodzi.

Maksymalny okres usprawiedliwionej nieobecności, sposób ustalania wysokości wynagrodzenia za czas nieobecności a także wskazanie pracodawcy jako płatnika wynagrodzenia zostały ustanowione ustępami nr 2, 3 oraz 4 art. 8 wspomnianej Ustawy:

ust. 2: Za czas usprawiedliwionej nieobecności w pracy z przyczyny, o której mowa w ust. 1, pracownikowi przysługuje prawo do odpowiedniej części minimalnego wynagrodzenia za pracę, ustalanego na podstawie odrębnych przepisów, przez okres nie dłuższy niż 10 dni roboczych wynikających z rozkładu czasu pracy pracownika.

ust. 3: Przepis ust. 2 nie ma zastosowania do pracowników, których uprawnienie do wynagrodzenia za czas usprawiedliwionej nieobecności w pracy z powodu powodzi lub do innej formy rekompensaty utraconego wynagrodzenia z tego tytułu wynika z odrębnych przepisów.

ust. 4: Wynagrodzenie określone w ust. 2 wypłaca pracodawca.

Warto dodać, że przepisy te nie mają zastosowania do pracowników, którzy posiadają uprawnienie do wynagrodzenia za czas usprawiedliwionej nieobecności z powodu powodzi lub do rekompensaty za utracone wynagrodzenie wynikające z odrębnych przepisów.

SPOSÓB USTALENIA WYSOKOŚCI WYNAGRODZENIA ZA CZAS NIEOBECNOŚCI USPRAWIEDLIWIONEJ W ZWIĄZKU Z POWODZIĄ

Przepisy ustawy nie określają sposobu ustalania wysokości wynagrodzenia za czas usprawiedliwionej nieobecności w związku z powodzią. Przepisy informuję jednak, że wynagrodzenie ma odpowiadać części obowiązującego minimalnego wynagrodzenia za pracę, które od 1 lipca 2024 r. do 31 grudnia 2024r. wynosi 4.300 PLN brutto dla pełnego wymiaru etatu.

Mając na uwadze powyższe – możemy mieć do czynienia z wynagrodzeniem miesięcznym pracownika, który za część miesiąca ma otrzymać wynagrodzenie wynikające ze stawki minimalnej (za okres nieobecności usprawiedliwionej) oraz wynagrodzeniem za przepracowaną część miesiąca, która wynika ze stawki będącej warunkami finansowymi umowy o pracę zawartej z pracodawcą. Zasadne wydaje się więc zastosowanie metody obliczenia wynagrodzenia jak przy zmianie wysokości wynagrodzenia w trakcie miesiąca kalendarzowego.

W takiej sytuacji należy ustalić stawki godzinowe wynagrodzenia obowiązujące przed oraz po zmianie wynagrodzenia, a następnie pomnożenie tych stawek przez ilość godzin faktycznie przepracowanych podczas obowiązywania tych stawek. Do ustalenia wysokości stawki godzinowej należy przyjąć faktyczną liczbą godzin do przepracowania zgodnie z przyjętym rozkładem czasu pracy dla danego pracownika a nie wymiarem czasu pracy obowiązującym dla danego miesiąca.

PRZYKŁAD

Założenia:

Pracownik zatrudniony jest na podstawie umowy o pracę w pełnym wymiarze czasu pracy, pracujący w podstawowym systemie czasu pracy, otrzymuje wynagrodzenie miesięczne w kwocie 6.500 PLN brutto w miesiącu wrześniu 2024r. powinien przepracować 168 godzin, co wynika z obowiązującego go rozkładu czasu pracy w tym miesiącu. W dniach od 16.09 do 20.09 (40 godzin) pracownik nie był obecny w pracy a przyczyną usprawiedliwienia była związana z powodzią. Poza okresem nieobecności pracownik wykonywał pracę zgodnie z harmonogramem (128 godzin).

Łączne wynagrodzenie za wrzesień wyniesie 5.976,32 PLN, zgodnie z wyliczeniami poniżej.

WYNAGRODZENIE ZA CZAS PRZEPRACOWANY:

6500 PLN : 168h = 38,69 PLN

38,69 PLN x 128h = 4952,32 PLN

WYNAGRODZENIE ZA OKRES NIEOBECNOŚCI USPRAWIEDLIWIONEJ:

4300 PLN : 168h = 25,60 PLN

25,60 PLN x 40h = 1024 PLN

Źródło:

Obwieszczenie Marszałka Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 24 kwietnia 2024 r. w sprawie ogłoszenia jednolitego tekstu ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z usuwaniem skutków powodzi

Dodaj komentarz