Trwają prace nad projektem ustawy o minimalnym wynagrodzeniu za pracę. Nowe przepisy mają obowiązywać od 2026r. Projekt zakłada m.in., że wysokość płacy minimalnej będzie funkcjonowała jako wynagrodzenie zasadnicze, co oznacza, że pracodawca nie będzie mógł już jej uzupełniać za pomocą premii, nagród i innych dodatków.
Projekt ustawy o minimalnym wynagrodzeniu za pracę ma na celu wdrożenie do polskiego porządku prawnego dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2022/2041 z dnia 19 października 2022 r. w sprawie adekwatnych wynagrodzeń minimalnych w Unii Europejskiej (Dz. Urz. UE L 275 z 25.10.2022 r., str. 33), zwanej dalej „dyrektywą”, w zakresie minimalnego wynagrodzenia.
MINIMALNE WYNAGRODZENIE POWIĄZANE Z PRZECĘTNYM WYNAGRODZENIEM W DOSPODARCE NARODOWEJ
Przepisy zawierają w znacznej mierze powtórzenie obowiązujących już przepisów Ustawy o minimalnym wynagrodzeniu za pracę. Nowością ma być natomiast przepis, który ustala wynagrodzenie minimalne jako orientacyjną wartość referencyjną 55% prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia w gospodarce narodowej, przejętego do opracowania projektu Ustawy budżetowej.
Autorzy projektu wskazują, że:
cyt.: „Z uwagi na fakt, iż wdrożenie postanowień dyrektywy jest przedmiotem regulacji ustawowej, niezbędne jest podjęcie działań legislacyjnych i nie jest możliwe osiągnięcie ww. celu za pomocą innych środków.
Wdrożenie do prawa polskiego przepisów dyrektywy w zakresie minimalnego wynagrodzenia wymaga dokonania zmiany ustawy o minimalnym wynagrodzeniu za pracę z 2002 r. Jednocześnie z uwagi na fakt, że ustawa ta była wielokrotnie zmieniana, a także że w związku z implementacją dyrektywy wprowadzono liczne zmiany, zaproponowano projekt nowej ustawy o minimalnym wynagrodzeniu za pracę.
Ponadto, w zakresie sankcji konieczna jest zmiana również ustawy z dnia 6 czerwca 1997 r. – Kodeks karny (Dz. U. z 2024 r. poz. 17) oraz ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy (Dz. U. z 2023 r. poz. 1465).
Projekt ustawy w części stanowi powtórzenie obecnie obowiązujących przepisów ustawy o minimalnym wynagrodzeniu z 2002 r.
Projekt ustawy reguluje zasady i tryb ustalania oraz aktualizacji minimalnego wynagrodzenia za pracę, wskazuje organ doradczy właściwy w sprawach związanych z minimalnym wynagrodzeniem za pracę, reguluje kwestie związane ze sprawozdawczością w zakresie minimalnego wynagrodzenia za pracę, a także określa zasady i tryb ustalania oraz wypłacania minimalnej stawki godzinowej.” kon.cyt.
Projekt ustawy przewiduje:
- Uzupełnienie słownika, w stosunku do obecnie obowiązującej ustawy o minimalnym wynagrodzeniu za pracę z 2002r.
- Dwa terminy zmiany wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę.
- Wyznaczenie Rady Dialogu Społecznego jako organu doradczego.
- Podkreślenie roli strony pracowników i pracodawców w sprawach związanych z minimalnym wynagrodzeniem oraz jego aktualizacją.
- Coroczną procedurę ustalania minimalnego wynagrodzenia za pracę oraz minimalnej stawki godzinowej.
- Utrzymanie dotychczasowego mechanizmu ustalania minimalnego wynagrodzenia za pracę.
- Utrzymanie obecnie obowiązującego sposobu zaokrąglania przy dokonywaniu obliczeń minimalnego wynagrodzenia oraz minimalnej stawki godzinowej.
- Ustalenie wartości referencyjnej, która będzie stosowana do oceny adekwatności wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę.
- Aktualizację minimalnego wynagrodzenia za pracę co najmniej raz na 4 lata.
- Procedurę prowadzenia aktualizacji minimalnego wynagrodzenia za pracę.
- Procedurę sprawozdawczości do Komisji Europejskiej.
- Wprowadzenie wynagrodzenia minimalnego za pracę jako wynagrodzenia zasadniczego.
- Analogiczne przepisy w zakresie stawki minimalnej godzinowej.
- Wprowadzenie nowych sankcji w Kodeksie Pracy oraz Kodeksie Karnym.
- Określenie terminu prowadzenia pierwszej aktualizacji minimalnego wynagrodzenia za pracę oraz przekazania pierwszego sprawozdania do Komisji Europejskiej.
- Pozostawienie dotychczas obowiązującego w ustawie o minimalnym wynagrodzeniu przepisu definiującego najniższe wynagrodzenie za pracę.
- Zachowanie mocy, do dnia 31 grudnia 2025r., obwieszczenia ustalającego wysokość minimalnego wynagrodzenia za pracę oraz minimalnej stawki godzinowej w 2025r. wydanego na podstawie art. 2 ust. 4 ustawy o minimalnym wynagrodzeniu za pracę z 2002r. albo rozporządzenia ustalającego wysokość minimalnego wynagrodzenia za pracę oraz minimalnej stawki godzinowej w 2025r. wydanego na podstawie art. 2 ust. 5 ustawy o minimalnym wynagrodzeniu za pracę z 2002r.
Źródło: