Nowe obowiązki pracodawców związane z pracą podczas upałów? Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej zainicjowało dyskusję z udziałem m.in. Głównego Inspektora Pracy, poświęconą planom zmian w przepisach prawa pracy związanych z obowiązkami pracodawców podczas pracy w wysokiej temperaturze.
Zgodnie z obowiązującymi przepisami pracodawca ma obowiązek nieodpłatnie zapewnić pracownikom zatrudnionym w warunkach szczególnie uciążliwych posiłki oraz napoje, jeśli jest to niezbędne ze względów profilaktycznych. Obowiązek wynika z art. 232 Kodeksu Pracy:
„Pracodawca jest obowiązany zapewnić pracownikom zatrudnionym w warunkach szczególnie uciążliwych, nieodpłatnie, odpowiednie posiłki i napoje, jeżeli jest to niezbędne ze względów profilaktycznych. Rada Ministrów określi, w drodze rozporządzenia, rodzaje tych posiłków i napojów oraz wymagania, jakie powinny spełniać, a także przypadki i warunki ich wydawania.”
Przepisy, choć obligują pracodawców do zapewnienia odpowiedniej temperatury w pracy, wymiany powietrza oraz ochrony przed wilgocią oraz nadmiernym nasłonecznieniem to nie wskazują np. na maksymalną temperaturę, w jakiej można wykonywać pracę w pomieszczeniach.
ROZWAŻANE PROPOZYCJE ZMIAN
Przeprowadzone dyskusje w ubiegłym tygodniu pomiędzy Ministerstwem Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, Głównym Inspektorem Pracy a także Centralnym Instytutem Ochrony Pracy dotyczyły m.in. analizy przepisów oraz rozwiązań stosowanych w innych Państwach a także wyników badań CIOP-PIB.
Jak czytamy w artykule dostępnym na stronie Państwowej Inspekcji Pracy:
„W krajach członkowskich niektórzy ustawodawcy zdecydowali się na wprowadzenie maksymalnej temperatury w pomieszczeniach, (np. 28°C na Słowenii), a w innych temperatura jest zależna od wykonywanej pracy. W wielu krajach po przekroczeniu pewnej temperatury pracownik ma prawo do płatnej przerwy od pracy albo odpoczynku w chłodnym pomieszczeniu. Inną możliwością jest taka zmiana organizacji pracy, żeby w czasie największego upału pracownicy mieli przerwę.”
Wśród propozycji zmian w przepisach omawianych na spotkaniu znalazły się:
- płatne przerwy w pracy podczas upałów,
- odpoczynek w chłodnym pomieszczeniu,
- reorganizacja pracy podczas upałów,
- ustalenie maksymalnej temperatury pracy.
Źródło:
Będą nowe przepisy chroniące pracowników przed upałami – Państwowa Inspekcja Pracy (pip.gov.pl)